עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

מדוע הדרך הנאצלת כפולת השמונה הכרחית על מנת שנוכל לעזור לאחרים

טובטן צ'ודרון
06/02/2018
http://www.thubtenchodron.org/GradualPathToEnlightenment/LR_124_8FoldPath_9Sep92.pdf © Thubten Chodron, translated and published with permission from Thubten Chodron. The original article can be found at www.thubtenchodron.org17
תרגום: טלי אלוהב

בשיחתי הקודמת דיברתי על הצורך בתרגול של הדרך כפולת השמונה על מנת לצאת לחופשי ולהשתחרר. כעת נוסיף לכך גוון של מהאיאנה, ונראה מדוענחוץ לתרגל את הדרך הנאצלת כפולת השמונה בכדי להועיל לזולתנו.
כדי שנוכל לעזור לאחרים להבין את החיים שלהם, את הדרך וכיצד לשחרר את עצמם, עלינו להתחיל בכך שחייבת להיות לנו עצמנו השקפה נכונה או מושלמת. משמעה של השקפה נכונה היא שאנו מבינים את ארבע האמיתות הנאצלות, הריקות והארעיות. אנו מחוללים את ההבנות הללו בתרגולי המדיטציה שלנו. לאחר שאנו קמים מן הכרית, אנו משמרים אותן בתודעתנו ועוזרים לברואים תבוניים אחרים לפתח אותן הבנות.
כמו כן, עלינו גם להיות בעלי מחשבה נכונה או מושלמת, ולהחזיק במניע הראוי על מנת לשתף את ההשקפה הנכונה עם אחרים. להזכירכם, מחשבה נכונה מאופיינת בנחישות להשתחרר, בגישה נטולת מעורבות והיאחזות, בהתנהגות בלתי מזיקה ובנדיבות הלב. כשהמניע שלנו הוא מחשבה נכונה או מושלמת, אזי כשאנו מחוץ לכרית המדיטציה, אנו רוצים לחלוק עם הזולת את ההבנה שרכשנו באמצעות התרגול שלנו על ההשקפה הנכונה.
זכור לי שבעבר כשהייתי שומעת ממוריי על בודהיסטוות המשתפים דברים כאלו ואחרים וכיצד הם מלמדים את הדהרמה, הייתי חושבת: “למה הם מספרים לי על זה? הם מדברים על אנשים שבאמת מלמדים דהרמה, אנשים שבאמת יכולים לעשות את זה”. מה כבר ידעתי אז…
אל תקשיבו ללימוד מתוך גישה של: “מה הטעם ללמד על איזון מדיטטיבי ועל לשתף אחרים בהבנה שלי לאחר איזון מדיטטיבי? אין לי שום איזון מדיטטיבי! לחלק את זה עם אחרים? אני לעולם לא אוכל ללמד את הדהרמה!” במקום להתייחס לזה כאל משהו שלא קשור אליכם, התייחסו לזה כאל תאור של מה שתעשו בעתיד. אתם מקבלים מידע מסוים כעת, כך שתוכלו לבנות את עצמכם ולהתכונן לזמן כלשהו בעתיד שבו תוכלו להשתמש בו.
בדומה לכך, כאשר לקחתי על עצמי את נדרי הבודהיסטווה, אחדים מהם נשמעו מוזרים: “מה זה כל הדברים האלו? איך מישהו יכול בכלל להפר נדר כזה?”. הם נראו יוצאי דופן. ואז, כשאתם נכנסים לעניינים, כמו שאומרים, אתם מבינים באיזו קלות ניתן להפר נדר כזה או אחר. הנדר שחשבתם שלא קשור אליכם מפני שהוא מדבר על משהו שאינכם עושים, כמו ללמד את הדהרמה, למשל, מתחיל לקבל ממשות. אל תחשבו שדברים כאלה אינם יכולים לקרות. תגלו שהם עשויים להפוך רלוונטיים עבורכם מתישהו בעתיד.
לפיכך, כדי לגרום לאחרים להבין, עליכם להיות בעלי השקפה נכונה ומחשבה נכונה.
אולם הבנה לבדה איננה מספיקה. כדי לגרום לאחרים להשתכנע, כדי לחולל הבנה אצל אחרים באמצעות ההבנה שלנו, אנו צריכים לגרום להם להאמין במה שאנו אומרים. ידע טוב ועצות טובות לבדם אינם מספיקים; אנשים צריכים לתת בכם אמון. עליהם לתת בכם אמון בכדי שמה שאתם אומרים יהיה אפקטיבי.
אם תתבוננו בחיים שלכם, תגלו שברוב המקרים אנשים אינם מקשיבים לעצות הניתנות להם כשלעצמן. הדבר הקובע אם הם יקשיבו לעצה שניתנה להם או לא, הוא מי נתן אותה. אתם יכולים לומר להם דברים נכונים בתכלית, אך אם אין להם אמון בכם, הם לא יתייחסו לדבריכם. כך אנחנו בנויים, לא כן? אנשים יכולים לתת לנו עצות מעולות, אך אם אין לנו אמון בהם לא נקשיב כלל לדבריהם.
לכן, אם ברצוננו להועיל לאנשים אחרים, עלינו לעשות דברים שיגרמו להם לתת בנו אמון.
חשוב מאוד להיות ראוי לאמון הזולת בכדי שאחרים יאמינו בנו. כדי להגיע לזה, עלינו לתרגל פעולה נכונה או מושלמת. עלינו לנטוש את שלוש הפעולות ההרסניות הגופניות [הימנעות מלקיחת חיים, מגנבה וממעשים שאינם צנועים] ולתרגל את שלוש הפעולות החיוביות. כדי להתאמן בפעולה נכונה אנחנו שמים דגש על שלושת הפעולות הגופניות החיוביות, אך למען האמת עלינו לנטוש את כל עשר הפעולות ההרסניות [בנוסף לשלוש שהוזכרו – ארבע סוגים של דיבור לא נכון, וכן חמדנות, זדון, והשקפה לא נכונה] ולטפח את כל הפעולות החיוביות.
אם נרמה, נעגל פינות ולא נחזיר דברים שנתנו לנו, נמעל באמון ונפעל באופן מופקר, אנשים לא יאמינו לנו. גם אם נהיה מלאי חכמה, לא נביא להם כל תועלת. עלינו לתרגל פעולה נכונה.
חייב להיות לנו גם אורח חיים נכון על מנת להועיל לזולת. במילים אחרות, עלינו ללמוד לחיות בפשטות ולהסתפק במועט. אם ננהל סגנון חיים ראוותני בעל צרכים רבים, תודעתנו תהיה עסוקה בניסיון לשמר את סגנון החיים הזה. בעומק ליבנו תמיד נחשוב: “איך אוכל לתת למישהו מחמאה כדי להוציא ממנו משהו? איך לתת לו מתנה בכדי שייתן לי משהו בחזרה?” גישה זו תייצר חוסר אמון כלפינו.
ללא אורח חיים נכון, אנו נרצה להשיג דברים במרמה ובלי להתאמץ. אנחנו חייבים לנהל אורח חיים נאות בכדי שאנשים יבטחו בנו.
חייב להיות לנו גם דיבור נכון ותקין כדי שאנשים אחרים יאמינו למה שאנחנו אומרים. נניח שיש לנו כל מיני השקפות נהדרות ומחשבות נהדרות, אך האופן שבו אנו מדברים דוחה ולא נעים. אז גם אם נאמר את האמת כשאנו מלמדים, אנשים לא יאמינו לנו. בודאי נתקלתם במקרים בהם אנשים אומרים דברים נכונים בתכלית, אבל אף אחד לא מאמין להם.
לעיתים גם אנחנו נמצאים במצב הזה. אנו דוברים אמת, אך אחרים אינם מקשיבים או מאמינים לנו. הסיבה היא שיצרנו קארמה של דיבור לא נכון, שמאופיין בארבע הפעולות ההרסניות של הדיבור [דבר שקר, דיבור מפלג, דיבור פוגע, הליכת רכיל]. כדי להעביר את משמעות הדהרמה לאחרים עלינו לדבר באופן נכון, לצבור סוג של אנרגיה קארמטית כך שמה שנאמר יהיה חשוב ומשמעותי לאחרים והם יקשיבו לנו.
איננו יוצרים אמון וביטחון כלפינו במטרה לתמרן מישהו. אנו מנסים לטפח דיבור, פעולה ואורח חיים חיוביים מתוך רצון אמיתי וכנה להועיל לזולת. אנו מבינים שבכדי לעזור לאחרים, טיפוח כל אלו הינו הכרחי ונחוץ.
זה בעצם חשוב למדי. הביטו על החיים שלכם. למי תקשיבו ולמי לא? באיזו אמת-מידה נשתמש? נמצא שאנו מקשיבים לאנשים שאנו בוטחים בהם וסומכים עליהם; לאלו המנהלים אורח חיים נכון ופועלים באופן נכון. יהיו כאלה שיאמרו דברים פנטסטיים, אך אם איננו בוטחים בהם, נבטל את דבריהם. זה לא אומר שיכולת האבחנה שלנו נובעת מחוכמה, אלא מכך שיש לנו דעות קדומות, מכך שאנו מוטים ומשוחדים- אנו מקשיבים לאנשים מסוימים ולא לאחרים, במקום להיות פתוחים וללמוד מכולם. אולם עלינו להכיר בכך שאחרים פועלים תחת אותן מגבלות כמונו, ואם ברצוננו לעזור להם, עלינו לעבוד במסגרת המגבלות הללו.
ועדיין, כל זה איננו מספיק. אנו חייבים להבין איך עובד המוח האנושי. עלינו לפתח רגישות, ואפילו יכולת מתקדמת של ראיית נסתרות, כדי שנוכל להבין את נטיותיהם של בני אדם, את הקארמה שלהם, את התחומים המעניינים אותם ואת אופיים. לשם כך, עלינו לפתח ריכוז נכון. בכדי להיפטר מהמכאובים המציקים לנו, המפריעים לנו לסייע לאחרים וליצור בהם שכנוע והבנה, אנו חייבים לתרגל תשומת לב, ריכוז ומאמץ נכונים. אם ברצוננו לעזור לאחרים, עלינו לעזור קודם כול לעצמנו. עלינו לפתח תשומת לב, ריכוז ומאמץ.
זוהי על קצה המזלג הדרך בה יש ליישם את הדרך הנאצלת כפולת השמונה בכדי להיות בשירות הזולת: טיהור מכאובינו בעזרת תשומת לב, ריכוז ומאמץ; הבנת אופן פעולתו של השכל והשגת כוחות של ראיית נסתרות באמצעות תרגול תשומת הלב בדגש על ריכוז; יצירת הבנה אצל הזולת באמצעות מדיטציה עמוקה אודות ההשקפה הנכונה, ולאחר מכן זכירה ושיתוף מתוך מחשבה נכונה; ולבסוף בניית אמון וביטחון של אחרים כלפינו, דרך שמירה על אורח חיים, פעולה ודיבור נכונים.

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content