עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

שלושת סוגי ההבנות והתובנות

פרה אג'אן עופר
02/06/2018

שלום לכל החברים.

מחר כנראה ואתחיל רטריט עצמי של כעשרה ימים במרכז ביבנאל ובהקשר זה רציתי לדבר איתכם על שלושת סוגי ההבנות והתובנות בעולם.

הראשונה נקראת בפאלי סוטה מאיה פאניה והיא ההבנה הנרכשת כתוצאה מלמידה וזיכרון. הדרך שבילדותינו לימדו אותנו מה הם שולחן וכסא, כיצד מחשבים אחת ועוד אחת, צפייה בטלוויזיה, קריאת ספרים וכו’. כך שמרנו אינפורמציה בזיכרון- או למדנו דרך חמשת החושים.

הבנה מסוג שני נקראת צ’ינטה מאיה פאניה והיא התובנה הנוצרת משימוש באינטליגנציה של כל אחת ואחד מאתנו- ממש כפי שמדען ממציא דבר חדש מתוך למידה שלמד קודם. כך לצורך העניין פותחה המנורה, כך הומצאה המקדחה, הטלוויזיה, הלוויין וכד’… מבחינת ההתפתחות בדהרמה שני סוגי ההבנה הללו נקראים פריאטי והם קריאת סוטות, שמיעת שיחות דהרמה וכד’.

למידה מסוג זה עוזרת לנו למעשה להתגבר על קשיי הגוף- לדוגמא; כך תוכנן הבית לצורך מחסה מפני גשם או שמש, כך הומצא המזגן המגן להגנה מפגעי חום וקור, כך הומצאה המכונית המסייעת לנו להגיע ולעבור ממקום למקום. המצאות שהן תולדה של אינטליגנציה ומחשבה של ממציאיהן.

בדהרמה שתי ההבנות הללו הינן בסיס בלבד להתפתחות של תובנה גבוהה יותר הנקראת בהוואנא מאיה פאניה.

בהוואנא מאיה פאניה היא הלמידה והתובנה הנוצרת כתוצאה מפיתוח התודעה בעזרת תרגול מדיטציה וחוויה התנסותית וישירה שלו. בעזרת ריכוז וקשב אדם לומד לראות, להבין ולהפנים את שלושת קווי האופי של כל הקיים, אדם לומד להפנים את ההבדל בין טוב ורע ולומד להבין את חוסר העצמי שבתוכו- את היותו תופעות פסיכו-פיזיות המשתנות ללא הרף הנתונות לסבל.

בתובנות גבוהות יותר חותך האדם המתרגל את מזהמי התודעה (הגורם לסבל האנושי) עד לרמה של נירודה מוחלטת (הפסקת המזהמים) המאפשרת לו להגיע אל האושר האמיתי-הנירוונה.

דרך התרגול או דרך ההתפתחות כתוצאה מתרגול נקראת בפאלי פאטיפאטי, שמבחינת הויפאסנה תופסת נפח משמעותי יותר בדרך אל האושר. המורים שלנו מכוונים אותנו לקרוא שעה אך לתרגל שעתיים. כך שאמנם למידה, קריאה ושמיעת הרצאות הן דבר חשוב, אך ללא תרגול בהתנסות ישירה, תובנה עמוקה (insight) וניקוי התודעה לא יתאפשרו.

אני מאחל לכל אחד ואחת מכן להמשיך ולהתפתח בדהרמה עד לאושר האמיתי- נירוונה.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content