עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

על האמת של החיים ברגע הזה

מאיר זוהר
04/09/2022

 אין דרך אל האמת – האמת היא הדרך

הלך אדם בדרך, ולפתע ראה בצד הדרך אבן-חן יפיפייה. התכופף והרים אותה, והפלא ופלא – הוא מצא את האמת! השטן וחברו צפו במתרחש. שאל חברו של השטן, “האם אתה לא חושש, כעת, כשאותו אדם מצא את האמת, הוא יסכן אותך ויערער את שלטונך?” ענה השטן, “אין בעיה – אני אניח לו לארגן אותה ולהפוך אותה לשיטה! – אני אניח לו לגדר את האמת בחוקים ובכללים, לערוך לה פולחן ולקשט אותה בטקסים, למנות לה כוהנים ופרשנים מוסמכים, מומחים רוחניים, להקים לה מזבחות ומקדשים – לקדש אמונות ומנהגים ורעיונות מסוימים, כאילו רק בהם האמת יכולה להתגלות; אני אניח לו לכתוב את האמת בספרים ולחשוב שניתן לתפוס אותה בנוסחאות של מילים וסמלים, תבניות של מונחים ומושגים, שניתן להשיג אותה ולהגיע אליה על-ידי אמצעים, לשמר ולשחזר אותה באמצעות תרגילים רוחניים – אני אניח לו לחשוב שהאמת נמצאת במקום ובזמן, בדבר או במצב מסוימים, כאילו רק הם המפתח והשער והדרך.”

[על-פי סיפור של קרישנמורטי, מתוך “האמת היא ארץ ללא דרך“]

~~~

זה הסיפור אודות הדרך אל האמת, דרך על-פי שיטה – כאילו יש דרך שמובילה אל האמת, כאילו אפשר לתפוס את האמת באמצעות שיטה; זה הסיפור … אבל האמת באמת אינה דרך סלולה רגילה, דרך של אמצעים אל עבר מטרה, הבטחה של הצלחה אליה מגיעים ואותה משיגים – לא ניתן לרכוש ולצבור את האמת בהדרגה – היא אינה מסקנה, תוצאה של שיטה, סיפור מסגרת של דרך רוחנית: האמת אינה שייכת לכל מסורת מסוימת, אין עמדת בעלות וסמכות מוגדרת על האמת – היא מרחב הוויה ללא כל אמת-מידה ידועה, היא צעד אל הלא נודע, בכל רגע מחדש היא צעד אל הרגע הזה.

האמת באמת אינה אלא האמת של הרגע הזה – היא אמת חיה, האמת של החיים כהווייתם ברגע הזה, האמת של טבע הדברים כפי שהם – לאו דווקא כפי שאנחנו חושבים ורוצים, כבר מכירים ויודעים; האמת מצויה ממש כאן ועכשיו בלב החיים, היא פגישה גלויה עם כל הדברים בכל מצב חיים בו אנחנו נמצאים, היא אינה אלא הגישה הקשובה לחיים ברגע הזה: האמת היא גישה של פגישה עם כל הדברים, גישה פנויה לחיים, היא פשוט החיוּת בכל הדברים – האמת היא החיים והיא גם היענות לקריאה של החיים, היא החופש להיות באמת בחיים – האמת היא איכות הפגישה עם כל הדברים, איכות החיים הערים, היא החופש לאהוב את החיים … ויש חיים רק ברגע הזה.

~~~

אם כך, האמת היא דרך חיים – היא אינה דבר מסוים שמוצאים, משיגים ורוכשים וצוברים – האמת אינה איזו התנסות מיוחדת בה אוחזים, מצב או חוויה אליהם מגיעים; האמת אינה במקום מסוים, ולכן אין דרך לשם … הדברים באמת פשוטים: אין דרך אל האמת – האמת היא הדרך; האמת היא דרך קשב לחיים, בכל רגע מחדש ממש ברגע הזה.

אבל כאשר אנחנו מחפשים את האמת במצב מסוים, מצב שאינו כאן ועכשיו אלא שם, אנחנו לא מבינים שהאמת אינה החוויה אלא הגישה – היא לא חוויה מסוימת אלא פשוט החיוּת בכל מצב חיים, בכל רגע בו אנחנו קשובים; ואם אנחנו חושבים שהאמת היא איזו חוויה מיוחדת וכל חוויית חיים אחרת אינה אמיתית דיה, כאילו למען השגת האמת עלינו לדחות את מצבי החיים הפחות נפלאים, כאילו אין די בחיים כפי שהם ברגע הזה, כאילו האמת היא דבר מסוים ורק הוא טעם החיים – אם כך אנחנו חושבים אנחנו דנים את עצמנו לחיות בתחושת פספוס והחמצה … ולכן אולי כדאי להניח לאותו רעיון מוטעה, כאילו האמת היא מצב או חוויה, וכך אפשר להיות פנויים לגלות – מה באמת קורה ברגע הזה?

משמע, האמת באמת אינה איזו “אמת מוחלטת”, “מצב רוחני”, אלא ממש כאן ועכשיו היא הגישה הקשובה לכל מצב גשמי יומיומי – האמת היא החופש באמת להיות מי שאנחנו כפי שאנחנו בלב המצב הנוכחי, להיות קשובים ללא התיימרות וללא התכחשות לדברים, להיות נוכחים-מודעים לאור העובדה של החיים ברגע הזה בלב המצב האנושי – עכשיו אנחנו כאן כפי שאנחנו, כאן ועכשיו כך הם החיים; האמת היא החופש באמת לפגוש את החיים בכל שם וצורה בהם הם מתגלים, פשוט להיות ביחד עם כל מי ומה שאנחנו פוגשים בלב החיים, היא החופש לחיות בקשב-לב שלם, באמת להיות שלמים עם החיים ברגע הזה – באמת לשמוע ולראות, באמת להרגיש ולחוות, באמת לטבול בים החיים, באמת לנשום את הנשימה של החיים – האמת היא התעוררות הלב לממשות של החיים ברגע הזה, היא החופש לאהוב את החיים, החופש להיות באמת בחיים.

avatar

מחבר הספר”בודהיצ’יטה: בדרך אל הרגע הזה”. היה נזיר בודהיסט תשע שנים, ולמד וחי בקהילתו של תיק-נהאט-האן (Thich Nhat Hanh), נזיר ומורה זן מווייטנאם, במשך שש שנים. כמו כן, הוא מתעמק בהגותו של קרישנמורטי (J. Krishnamurti) ולומד לאורה.

כיום מאיר חי בקרית טבעון, ומלמד את דרך קשב – הדרך הבודהיסטית בגישה לא-דואלית; זו אמנות החיים בתשומת-לב, היא מדיטציה של קשב גוף-נפש ברגע הזה, מדיטציה לא-דואלית כדרך חיים. הוא פוגש אנשים בסדנאות ומפגשים קבוצתיים, ומציע ליווי דרך גם ליחידים.

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content