עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

סוטת צ’טנה: פעולה רצונית

פרה אג'אן עופר
09/10/2021

בסוטרה הנקראת גם Act Of Will, הבודהה מתאר את ההתפתחות הרוחנית וההיבנות המנטאלית עד לאושר כשלוש מדרגות אותן הוא מכנה סילה (אורח חיים נכון), סמאדהי (תרגול הריכוז) ופניא (הבנה או פיתוח התודעה) – תמציתה של הדרך הנאצלת בעלת שמונת הנתיבים. למעשה כל תהליך ההתפתחות הוא Non-self או אנטא – תהליך שמתפתח מעצמו כל עוד יש בתוכנו אורך חיים נכון. כלומר, אנחנו נמנעים מלעשות דברים רעים ופוגעים, שומרים על חמש מצוות המוסר הבסיסיות ועושים דברים טובים- תורמים להגדלת אושרנו ואושרם של היצורים החיים ולהקטנת סבלם.

הבודהה מציין כי טבע הדברים הוא שכאשר אדם שומר על מצוות המוסר אין הוא צריך לעשות דבר כדי שלא יתפתחו בתוכו רגשות חרטה – מובן מאליו שכאשר אדם שומר על מצוות המוסר לא מתפתחים בו רגשות חרטה.

אם לא מתפתחים רגשות חרטה באדם אין הוא צריך לעשות דבר כדי שתחושות שמחה יופיעו בתוכו.

אם באדם מתפתחות תחושות שמחה, אין הוא צריך לעשות דבר כדי שהנאה (בפאלי- פיטי) תופיע בתוכו.

אם הנאה מתפתחת באדם, אין הוא צריך לעשות דבר על מנת שהגוף יישאר יציב ורגוע.

אם גוף האדם יציב ורגוע, אין הוא צריך לעשות דבר על מנת שיעלה בו עונג.

אם עולה באדם העונג, אין הוא צריך לעשות דבר על מנת שיעלה בו הריכוז. אם עולה באדם הריכוז, אין הוא צריך לעשות דבר כדי לראות את הדברים כפי שהם.

אם אדם רואה את הדברים כפי שהם, אין הוא יושפע מתעתועי החושים.

אם אדם אינו מושפע מתעתועי החושים, אין הוא צריך לעשות דבר כדי שלא תתפתח בו היאחזות התשוקה.

אם באדם לא תתפתח היאחזות התשוקה, אין הוא צריך לעשות דבר על מנת שיבין, יראה ויחווה את השחרור. זה מובן מאליו שכאשר לא עולות באדם תחושות היאחזות התשוקה הוא יבין, יחווה ויראה את השחרור.

לפי סוטרה זו אנו רואים כי ככל שנתמיד בעשיית טוב והימנעות מרע, נתקדם באופן טבעי לכוון האושר האמיתי.

מי ייתן ותצעדו גם אתם בדרך הנאצלת בעלת שמונת הנתיבים ותחוו את השחרור- הנירוונה.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content