עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

להוציא אל הפועל את ארבע האמיתות הנאצלות

אג'אהן פסאנו
02/06/2018
http://www.abhayagiri.org/media/web-books/beginning-our-day-volume-two/
תרגום: נאוה מאנע

כאשר אנו מביאים את התרגול לחיי היום-יום שלנו, זה מועיל לאין שיעור להשתמש בארבע האמיתות הנאצלות כאשר מתבוננים בחוויה – במדיטציה הפורמאלית שלנו, באינטראקציות שלנו עם אחרים, ובעיסוק בתפקידנו השונים. זה אינו דבר שניתן להשאיר לאחר כך – אחרי למידת הסוטרות, פיתוח כל מצבי הריכוז וכוחות הנפש, לבסוף אנו מהרהרים אודות האמיתות הנאצלות והופכים מוארים – זה לא כך. ארבע האמיתות הנאצלות צריכות להיות מיושמות בדיוק עכשיו, ברגע הנוכחי.
על מנת לעשות זאת, אנחנו צריכים ליצור הרגל של רפלקסיה וחקירה בדרך מסוימת. ראשית, באמצעות בחינה זהירה של תופעה – איכות החוויה, וההשלכות הנובעות ממגע עם החוויה בדרך השגורה – אנחנו מגלים שתמיד יש דוקהה מסוג מסוים, סבל כלשהו, מתח או אי שביעות רצון. ואז אנחנו מהרהרים בה, חוקרים את הגורם לה ואת הדרך להביא להפסקתה. כאשר מיישמים צעדים אלו, אנו לא משקיפים על העולם דרך העדשות של העצמי, של אני וצרותיי, אני והישגי, אני והעדפותיי, או אני והשקפותיי או דעותיי. תחת זאת אנו מתבוננים בו מפרספקטיבה של דוקהה, הגורם לה, הפסקתה, והדרך המובילה להפסקתה. כאשר אנו תופסים חוויה באופן זה, החיים נעשים מאד פשוטים וקלים.   
 
אנו מעלים את הפרספקטיבה הזו לתודעה ועימה מתרגלים. אנחנו לא מחכים בסבלנות שתובנה אינטואיטיבית כלשהי תצוץ באופן ספונטאני. עלינו לאמן במתכוון את התודעה על ידי הכוונת תשומת הלב שלנו כל פעם מחדש ועל ידי הרהור בחוויה באופן זה.
הבודהה נותן לנו את שיטת התרגול של שימוש בארבע האמיתות הנאצלות כעדשות להפיכת החוויה  לבלתי אישית. הוא אומר ששימוש בשיטה הנכונה בהכרח יניב תוצאות מועילות. אם נשתמש בשיטה שגויה, המאמצים שלנו יהיו עקרים. כדי להמחיש נקודות אלו, הבודהה מציע דימויים מבדחים. לדוגמא, לדבריו, כאשר אנו מחפשים באופן שגוי אחר פירות התרגול, אנחנו כמו אדם המחפש חלב: ביודעו שחלב מגיע מפרות, הוא ניגש לפרה מיניקה, מסובב את קרניה, ואז תוהה מדוע הוא אינו מקבל חלב. הסיבה, כמובן, היא שהוא משתמש בשיטה הלא נכונה. אך אם הוא היה משתמש בשיטה הנכונה על ידי משיכה בעטין של הפרה, אז החלב היה כמובן זורם. באופן דומה, אפילו אם אנחנו מבינים את ארבע האמיתות הנאצלות באופן עקרוני, שום דבר משמעותי לא יצא מזה אם נשמור את הלימודים הללו בראשנו כרעיונות מופשטים בלבד. זה יהיה להשתמש בשיטה השגויה, כיוון שהחלק החיוני חסר: הבאת ארבע האמיתות לתוך התרגול שלנו. מאידך, כאשר אנו מכניסים אותן לתרגול שלנו ומיישמים אותן באופן מיומן – כלומר, כאשר אנו משתמשים בשיטה הנכונה – בהכרח נבחין בתוצאות מועילות.  
הקדשת תשומת לב לשיטה ויישומה, הוצאתה מן הכוח אל הפועל, הבאת ארבע האמיתות הנאצלות לתוך החוויהשלנו, הרהור באמיתות אלו ויישומן – זוהי הדרך באמצעותה נוכל לקצור את פירות התרגול.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content