עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

חמשת תרגולי המודעות

תיק נהאט האן
06/02/2018
תרגום: סיסטר טאי ניאם (חגית)

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב- 1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת הבודהיזם המעורב. הקים בתחילת שנות השישים את בית הספר לנוער עבור שירות חברתי שהכשיר את תלמידיו לשקם כפרים שהופצצו במלחמת וייטנאם, והיה מועמד לפרס נובל לשלום.

לאחר שנאסרה חזרתו לוייטנאם, תיק נהאט האן מצא מקלט בצרפת, שם הקים את קהילת המדיטציה פלאם וילאג’. במהלך שנות פעילותו הוא לימד, כתב והנחה ריטריטים ברחבי העולם בנושא ‘אומנות החיים בתשומת לב’. הוא פרסם למעלה מ-85 כותרים – ספרים, שירים ותפילות. בשנת 2018, כשבריאותו הדרדרה, הוא ביקש לחזור למנזר הבית שלו בוייטנאם, שם שהה עד יום מותו ב-22.01.2022 בגיל 95.

***

התבודדות, וממשיכה לקדם את המסורת הנזירית במערב.

אחים ואחיות לקהילה, זה הרגע בו אנחנו קוראים יחד בהנאה את חמשת תרגולי המודעות. חמשת תרגולי המודעות מיצגים את החזון הבודהיסטי של רוחניות ואתיקה חובקות עולם. הם מהווים ביטוי מוחשי של ארבע האמיתות הנאצלות ושל הדרך המתומנת הנאצלת. הם מראים לנו את השביל להבנה נכונה ואהבת אמת, הדרך שמובילה למרפא, להתמרה ולשלוות נפש, לעצמנו ולעולם. תרגול חמשת תרגולי המודעות מאפשר לנו להעמיק את התובנה של הקיום ההדדי ולפתח השקפה נכונה, שבכוחן לשים קץ לאפליה, חוסר סובלנות, כעס, פחד וייאוש. די בחיים לפי חמשת התרגולים כדי למקם אותנו כבר על דרך הבודהיסטווה. כשאנחנו רואים את דרכנו בבירור, אנחנו חופשיים מדאגות בהווה או מפחדים מפני העתיד לבוא.

 

התרגול הראשון: כבוד לחיים

מתוך מודעות לסבל שנגרם ע”י הרג חיים, אני מתחייב/ת לטפח חמלה ואת התובנה של הקיום ההדדי, וללמוד דרכים להגן על חיי אנשים, חיות, צמחים וכדור הארץ. אני נחוש/ה בדעתי לא להרוג, לא להניח לאחרים להרוג ולא לתמוך בכל מעשה הרג באשר הוא בעולם, במחשבתי או בדרך חיי. אני יודע/ת שפעולות שנעשות מתוך כעס, פחד, תאווה וחוסר סובלנות, מקורן בחשיבה מפלה ושניות. אני אתרגל פתיחות, אי-אפליה ואי-היצמדות להשקפות, במטרה להתמיר את האלימות, הקנאות והדוגמטיות שבתוכי ובעולם.

 

התרגול השני: אושר אמיתי

מתוך מודעות לסבל שנגרם ע”י עושק, אי-צדק חברתי, גניבה ודיכוי, אני מתחייב/ת לתרגל נדיבות במחשבתי, באופן דיבורי ובמעשי. אני נחוש/ה בדעתי לא לגנוב ולא להחזיק בבעלותי שום דבר ששייך לאחרים. אחלוק את מרצי, זמני ומשאבי החומריים עם אלה הזקוקים להם. אתבונן לעומק כדי לראות שהאושר והסבל של האחר/ת אינם נפרדים מהאושר והסבל שלי. אני מבינ/ה שאושר אמיתי אינו אפשרי ללא הבנה וחמלה ושמרדף אחר עושר, תהילה, כוח והנאות חושים עלול להוביל לייאוש ולסבל רבים. אעמיק את ההבנה שאושרי תלוי יותר בגישה שלי לחיים מאשר בנסיבות חיצוניות. אני יודע/ת שאני יכול/ה לחיות באושר ברגע ההווה ולו רק אם אזכור שיש כבר די והותר סיבות בתוכי ומסביבי לשמוח בחלקי. על כן אני מתחייב/ת לתרגל מחייה נכונה כדי שאוכל לעזור להפחית מסבלם ולהרבות את אושרם של כל היצורים החיים עלי אדמות וכדי להשיב לאחור את התחממות כדור הארץ.

 

התרגול השלישי: אהבת אמת

מתוך מודעות לסבל שנגרם ע”י התנהגות מינית חסרת אחריות, אני מתחייב/ת לטפח חוש אחריות וללמוד דרכים להגן על שלומם ושלמותם של פרטים, זוגות, משפחות והחברה כולה. אני יודע/ת שתשוקה מינית ואהבה הם שני דברים שונים ושפעילות מינית המונעת ע”י תאוות חושים, קרוב לוודאי תגרום סבל לי ולאחרים. אני נחוש/ה בדעתי לא להיות מעורב/ת ביחסי מין ללא אהבת אמת וללא מחויבות עמוקה וארוכת טווח שמשפחתי וחברי מודעים לה. אעשה כל שביכולתי להגן על ילדים מניצול מיני ולמנוע פירוד של זוגות ומשפחות בגלל התנהגות מינית חסרת אחריות. ביודעי שגוף ונפש חד הם, אני מתחייב/ת ללמוד דרכים נאותות לתעל את האנרגיה המינית שלי. אני מתחייב/ת לטפח טוב-לב, חמלה, שמחה ופתיחות לב למען אושרי ואושרם של אחרים. אני יודע/ת שארבעת היסודות האלה של אהבת אמת הם ערובה לעתיד יפה.

 

התרגול הרביעי: דיבור אוהב והקשבה עמוקה

מתוך מודעות לסבל שנגרם ע”י דיבור ללא תשומת-לב וחוסר היכולת להקשיב, אני מתחייב/ת לטפח דיבור אוהב והקשבה בחמלה, כדי להקל על סבל וכדי להביא לפיוס ושלום בתוכי, באחרים ובקרב אומות וקבוצות אתניות ודתיות שונות. ביודעי שמילים יכולות להסב אושר או לגרום סבל, אני מתחייב/ת לדבר בכנות ולהשתמש במילים שמעוררות בטחון, שמחה ותקווה ושמובילות ליתר הבנה. אני נחוש/ה בדעתי להימנע מלדבר מתוך כעס. בשעת כעס אני אתרגל נשימה והליכה מודעות כדי שאוכל לזהות את הכעס, להתבונן לעומק בשורשיו, ובייחוד בתפיסותיי המוטעות ובאי יכולתי להבין את הסבל שבי ובאחר/ת. אדבר ואקשיב באופן שיעזור לי ולאחר/ת להשתחרר מסבלנו ולגלות את דרך המוצא ממצבים קשים. אני נחוש/ה בדעתי לא להפיץ ידיעות שאני לא בטוח/ה בהן ולא להשתמש במילים שעלולות לזרוע מחלוקת או להביא משפחה או קהילה לידי פירוד. אתרגל חריצות נכונה כדי לטפח את יכולתי להבין, לאהוב, לשמוח ולהגיב בשוויון נפש וכדי להתמיר צעד אחר צעד את הכעס, האלימות והפחד המצויים עמוק בתודעתי.

 

התרגול החמישי: צריכה וריפוי

מתוך מודעות לסבל שנגרם ע”י צריכה ללא תשומת-לב, אני מתחייב/ת לטפח גוף ונפש בריאים, עבורי, עבור משפחתי ועבור החברה כולה, ע”י תרגול של אכילה, שתייה וצריכה בתשומת-לב. אתבונן לעומק באופן שבו אני צורך/ת את ארבעת המזונות, היינו אוכל, רשמים חושיים, רצון ותודעה. אני נחוש/ה בדעתי לא לצרוך אלכוהול, סמים או כל מוצר אחר שמכיל רעלים, כגון סוגים מסוימים של אתרי אינטרנט, משחקים אלקטרוניים, תוכניות טלוויזיה, סרטים, כתבי-עת, ספרים ושיחות. אחזור פעם אחר פעם לרגע ההווה כדי לבוא במגע עם היסודות המרעננים, המרפאים והמזינים בי ומסביבי וכדי לא להיסחף ע”י חרטות או צער לגבי העבר או חרדות, פחד ודאגות מפני העתיד. אני מתחייב/ת לא להטביע את עצמי בצריכה כדי לכסות על הבדידות, החרדה והסבל שלי. אני אתבונן לעומק כדי לראות את טבע הקיום ההדדי של כל הבריאה ואנסה לצרוך באופן שיקדם שלום, שמחה ואושר בגופי ובתודעתי, כמו גם בגוף ובתודעה הקיבוציים של החברה וכדור הארץ.

 

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content