עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

הדרשה על שמונה התובנות של הבודהיסאטבות

02/06/2018
חופן של עלים - תיק נהאט האן
תרגום: מאיר זוהר

 
בלב שלם, יומם וליל, תלמידים של הבודהא צריכים לקרוא את שמונה התובנות של הבודהיסאטבות ולהתעמק בהן.
התובנה הראשונה היא המודעות לכך שהעולם ארעי. משטרים פוליטיים יקרסו ויפלו. הדברים המורכבים מארבעת היסודות הם ריקים, והם מכילים בתוכם את זרעי הסבל. בני-אדם מורכבים מחמש סקנדהות, ללא עצמיות נפרדת. הם תמיד בתהליך של שינוי – כל הזמן נולדים וכל הזמן מתים. הם ריקים מעצמיות ואין להם קיום נפרד. הנפש היא המקור לכל מבוכה והגוף הוא יער של עשייה שלילית ומזיקה. כאשר אתם מתבוננים בכל זאת, אתם יכולים לעבור אל מעבר לעולם הלידה והמוות.
התובנה השניה היא המודעות לכך שתשוקה נוספת גורמת לסבל נוסף. כל המצוקות והתלאות בחיי היומיום נובעות מחמדנות ומתשוקה. אם אתם בעלי מעט שאפתנות ותשוקה אתם תוכלו להרגע, גופכם ונפשכם חופשיים מתסבוכות.
התובנה השלישית היא המודעות לכך שנפש האדם תמיד מחפשת מחוץ לעצמה, ולעולם היא אינה שבעת-רצון. הדבר גורם לעשייה שלילית ומזיקה. הבודהיסאטבות, לעומת זאת, מכירים בערך של תשוקה מעטה. הם חיים בפשטות ובשלווה, וכך הם יכולים להקדיש את עצמם לתרגול הדרך. הם רואים בהגשמת הבנה שלמה את דרכם היחידה בחיים.
התובנה הרביעית היא המודעות לכך שעצלות מהווה מכשול בדרך התרגול. עליכם לתרגל בחריצות כדי להתמיר מצבים נפשיים שליליים ומזיקים הכובלים אתכם. עליכם להתגבר על ארבעת הסוגים של המכשולים החשוכים על-מנת לשחרר את עצמכם מהכלא של חמש הסקנדהות ושלושת העולמות.
התובנה החמישית היא המודעות לכך שבורות היא הסיבה לחזרה האינסופית לעולם הלידה והמוות. הבודהיסאטבות תמיד מקשיבים לאחרים ולומדים מהם, כך שהבנתם ומיומנותם יכולות להתפתח. כך, הם יכולים ללמד את החיים כולם ולהביא אותם אל המקום של האושר הנפלא.
התובנה השישית היא המודעות לכך שעוני מביא לשנאה ולכעס, ואלה מביאים למעגל מרושע ואכזרי של עשייה שלילית ומזיקה. כאשר הבודהיסאטבות מתרגלים נדיבות, הם מתייחסים לכולם – ידידים ואויבים כאחד – בצורה שווה. הם אינם מגנים איש בשל מעשיו המוטעים, והם אפילו אינם כועסים על אלו שעדיין שוגים ופוגעים באחרים.
התובנה השביעית היא המודעות לכך שחמשת הסוגים של תשוקות-החושים – כסף, מין, תהילה, אכילה עודפת ושינה עודפת – מובילים לבעיות. למרות שאתם חיים בעולם, נסו לא להיתפס בדברים של העולם. ברשותו של נזיר, לדוגמא, יש רק שלוש גלימות וקערה אחת. הוא חי בפשטות על-מנת לתרגל את הדרך. כללי ההתנהגות הנאותה שומרים אותו חופשי מהצמדות לדברים של העולם, והוא מתייחס לכולם בשוויון-לב ובחמלה.
התובנה השמינית היא המודעות לכך שאש הלידה והמוות משתוללת וגורמת לסבל אינסופי בכל מקום. קבלו על עצמכם את משאת-הנפש הנעלה לעזור לחיים כולם, לסבול ביחד איתם, ולהדריך אותם אל המקום של האושר הנפלא.
אלו הן שמונה התובנות של הבודהות והבודהיסאטבות שתרגלו בחריצות את דרך ההבנה והאהבה. הם הפליגו בספינת הדהרמאקאיא אל חוף הנירוואנא, ואז הם חזרו לעולם הזה, חופשיים מחמש תשוקות-החושים, נפשם וליבם מכוונים אל הדרך הנעלה. הם משתמשים בשמונה התובנות של הבודהיסאטבות כדי לעזור לחיים כולם לגעת בסבל העולם.
אם תלמידים של הבודהא יקראו את שמונה התובנות של הבודהיסאטבות ויתעמקו בהן, הם ישימו קץ לאין-ספור אי-הבנות וקשיים ויתקדמו אל עבר הארה. הם יעברו אל מעבר לעולם הלידה והמוות, וישכנו לעד בשלום.
Taisho Revised Tripitaka 779
(the Discourse on the Eight Realizations of the Great Beings)

פריטים נוספים

על טיבה של התמרת התודעה בבודהיזם

מאמר זה נכתב כהקדמה לקובץ המאמרים “רגשות, מחשבות ותודעה בעיניים בודהיסטיות” שתורגם על ידי צוות “בודהיזם בישראל”. “בהיקוס, אינני מכיר בעולם כולו ולו דבר אחד מגושם יותר מתודעה שאינה מאומנת […]

אסף סטי אל-בר וקרן ארבל
default image

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image
Skip to content