עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

הדרשה על שמונה התובנות של הבודהיסאטבות

06/02/2018
חופן של עלים - תיק נהאט האן
תרגום: מאיר זוהר

 
בלב שלם, יומם וליל, תלמידים של הבודהא צריכים לקרוא את שמונה התובנות של הבודהיסאטבות ולהתעמק בהן.
התובנה הראשונה היא המודעות לכך שהעולם ארעי. משטרים פוליטיים יקרסו ויפלו. הדברים המורכבים מארבעת היסודות הם ריקים, והם מכילים בתוכם את זרעי הסבל. בני-אדם מורכבים מחמש סקנדהות, ללא עצמיות נפרדת. הם תמיד בתהליך של שינוי – כל הזמן נולדים וכל הזמן מתים. הם ריקים מעצמיות ואין להם קיום נפרד. הנפש היא המקור לכל מבוכה והגוף הוא יער של עשייה שלילית ומזיקה. כאשר אתם מתבוננים בכל זאת, אתם יכולים לעבור אל מעבר לעולם הלידה והמוות.
התובנה השניה היא המודעות לכך שתשוקה נוספת גורמת לסבל נוסף. כל המצוקות והתלאות בחיי היומיום נובעות מחמדנות ומתשוקה. אם אתם בעלי מעט שאפתנות ותשוקה אתם תוכלו להרגע, גופכם ונפשכם חופשיים מתסבוכות.
התובנה השלישית היא המודעות לכך שנפש האדם תמיד מחפשת מחוץ לעצמה, ולעולם היא אינה שבעת-רצון. הדבר גורם לעשייה שלילית ומזיקה. הבודהיסאטבות, לעומת זאת, מכירים בערך של תשוקה מעטה. הם חיים בפשטות ובשלווה, וכך הם יכולים להקדיש את עצמם לתרגול הדרך. הם רואים בהגשמת הבנה שלמה את דרכם היחידה בחיים.
התובנה הרביעית היא המודעות לכך שעצלות מהווה מכשול בדרך התרגול. עליכם לתרגל בחריצות כדי להתמיר מצבים נפשיים שליליים ומזיקים הכובלים אתכם. עליכם להתגבר על ארבעת הסוגים של המכשולים החשוכים על-מנת לשחרר את עצמכם מהכלא של חמש הסקנדהות ושלושת העולמות.
התובנה החמישית היא המודעות לכך שבורות היא הסיבה לחזרה האינסופית לעולם הלידה והמוות. הבודהיסאטבות תמיד מקשיבים לאחרים ולומדים מהם, כך שהבנתם ומיומנותם יכולות להתפתח. כך, הם יכולים ללמד את החיים כולם ולהביא אותם אל המקום של האושר הנפלא.
התובנה השישית היא המודעות לכך שעוני מביא לשנאה ולכעס, ואלה מביאים למעגל מרושע ואכזרי של עשייה שלילית ומזיקה. כאשר הבודהיסאטבות מתרגלים נדיבות, הם מתייחסים לכולם – ידידים ואויבים כאחד – בצורה שווה. הם אינם מגנים איש בשל מעשיו המוטעים, והם אפילו אינם כועסים על אלו שעדיין שוגים ופוגעים באחרים.
התובנה השביעית היא המודעות לכך שחמשת הסוגים של תשוקות-החושים – כסף, מין, תהילה, אכילה עודפת ושינה עודפת – מובילים לבעיות. למרות שאתם חיים בעולם, נסו לא להיתפס בדברים של העולם. ברשותו של נזיר, לדוגמא, יש רק שלוש גלימות וקערה אחת. הוא חי בפשטות על-מנת לתרגל את הדרך. כללי ההתנהגות הנאותה שומרים אותו חופשי מהצמדות לדברים של העולם, והוא מתייחס לכולם בשוויון-לב ובחמלה.
התובנה השמינית היא המודעות לכך שאש הלידה והמוות משתוללת וגורמת לסבל אינסופי בכל מקום. קבלו על עצמכם את משאת-הנפש הנעלה לעזור לחיים כולם, לסבול ביחד איתם, ולהדריך אותם אל המקום של האושר הנפלא.
אלו הן שמונה התובנות של הבודהות והבודהיסאטבות שתרגלו בחריצות את דרך ההבנה והאהבה. הם הפליגו בספינת הדהרמאקאיא אל חוף הנירוואנא, ואז הם חזרו לעולם הזה, חופשיים מחמש תשוקות-החושים, נפשם וליבם מכוונים אל הדרך הנעלה. הם משתמשים בשמונה התובנות של הבודהיסאטבות כדי לעזור לחיים כולם לגעת בסבל העולם.
אם תלמידים של הבודהא יקראו את שמונה התובנות של הבודהיסאטבות ויתעמקו בהן, הם ישימו קץ לאין-ספור אי-הבנות וקשיים ויתקדמו אל עבר הארה. הם יעברו אל מעבר לעולם הלידה והמוות, וישכנו לעד בשלום.
Taisho Revised Tripitaka 779
(the Discourse on the Eight Realizations of the Great Beings)

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content