עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

להביא את יתרונות המדיטציה לחיי היום-יום

בהנטה הנפולה גונרטנה
06/02/2018
http://bhavanasociety.org/resource/question_benifits_of_meditation_in_daily_life/
תרגום: דלית הררי

בזמן ריטריט יתכן שקל יותר לתרגל מדיטציה, הרי וזה מה שכולם באו לעשות. אך כשחוזרים הביתה לחיים המודרניים העמוסים, נמצא שקשה לשמור על מצב של תשומת לב וערות שלווה.
כיצד אנו יכולים להביא את תועלות המדיטציה אל תוך חיי היום-יום העמוסים?
האטה בקצב הינה דרך לתמוך בשורשי תשומת הלב. אנו יכולים לעשות זאת בכל מקום בו אנו נמצאים, במנזר, כמו גם בבית ובמקום העבודה שלנו. אנו מדברים על יצירת שלום עולמי, אך אנשים צריכים לדאוג גם ליצירת שלום מנטלי – להפוך את תודעתם בריאה יותר ורגועה. ותודעה בריאה מגיעה מתשומת לב.
כאשר אתם בעבודה, או כאשר אינכם יכולים לשבת למשך זמן ארוך במקום שקט, אתם עדיין יכולים ליהנות מכמה דקות של תשומת לב. אני ממליץ שכל אחד ייקח דקה אחת מתוך השעה, בכל שעה משעות היום על מנת לעשות זאת: עבדו קשה למשך 59 דקות, ואז, קחו דקה אחת הפסקה, היו מרוכזים לחלוטין בנשימה שלכם. אם אפשרי, עצמו עיניים. אם אתם ליד שולחן העבודה במשרד פעיל ועסוק, השאירו את העיניים פקוחות ומתבוננות בנקודה שלפניכם. בשקט, בשלווה, ספרו 15 נשיפות – זה לוקח בערך דקה. אל תחשבו על העתיד, אל תחשבו על שום דבר במשך הדקה. רק השאירו את תודעתכם חופשיה מכל הדברים האלו. כאשר הדקה מסתיימת, הוספתם קצת בהירות לתודעתכם. הוספתם קצת כוחות להמשיך עוד 59 דקות בשעה הבאה. אז הישבעו לעצמכם שכאשר שעה נוספת תעבור אתם תיתנו לעצמכם עוד דקה אחת של הפסקת תשומת לב.
אתם יכולים לעשות זאת ליד שולחן האוכל או שולחן העבודה. אתם יכולים לעשות זאת לאחר שהחנתם את מכוניתכם וכיביתם את המנוע. אתם יכולים לעשות זאת בזמן הפסקת שירותים. אם אתם מיישמים צורה זו של דקה מדיטציה לאורך כל היום, בסוף שמונה שעות עבודה שהיתם במדיטציה במשך שמונה דקות. אתם תהיו פחות עצבניים, פחות מתוחים ופחות מותשים בסוף היום. בנוסף, יומכם יהיה יותר יצרני ובריא נפשית ופיזית.
זוהי החלטה של כל אדם האם לקחת אחריות על תודעתו. כל אחד מאתנו חייב ללמוד כיצד להאט את הקצב. אתם יודעים, אנשים שתודעתם מוסחת – תודעה אינה קשובה, הם תמיד הרוב. אתם בקלות יכולים להוביל את עצמכם להידרדר במסלול למטה אם אתם מאפשרים זאת לעצמכם. אל תילכדו במלכודת הזו! היכן שאתם נמצאים, בבית, במרכז מדיטציה, במכונית או בתור בחנות המכולת – תשומת לב  יכולה להציל אותנו מחיי מתח וממצבים מנטליים קשים. הייתי רוצה לקרוא לתשומת לב – “ערכת חירום”. כאשר נחתכים או מקבלים כוויה אתם מיד ניגשים לערכת העזרה ראשונה על מנת לטפל בפצע. באופן דומה זה נכון לגבי התודעה. כאשר התודעה כאובה כאשר היא חסרת שקט ומוסחת, כאשר הסבל הוא מנטלי, אתם באמת צריכים עזרה ראשונה על מנת לחזור לבריאות נפשית.
אבל, אם אתם לא מטפלים במצבים מנטליים כאובים, הם יכולים להחמיר – ממש כמו פצע. במצבים ממש גרועים אנחנו נגלוש לדיכאונות או להתמוטטות עצבים. והסבל המנטלי שלנו יכול להתבטא בכל מיני תחלואים, החל מבעיות קיבה ועד למחלות לב. כל כך הרבה דברים קורים בתודעה שלנו! רק כאשר משהו מחולל התמוטטות או מחלה רצינית, רק אז אתם מתחילים להסתכל אחורה על כל הזמנים אשר בזבזתם והפכתם את חייכם לכאוטיים. לכן אתם חייבים להחזיר את עצמכם לתשומת לב בכל מקום ובכל זמן. לכן, בנוסף לתרגול המדיטציה שבשגרה, הוסיפו לחיי היום יום תרגול של דקה אחת מדיטציה. אמנו את עצמכם בדרך זו, וברגע של חוסר שקט נפשי או התרגזות קלה, עצרו וטפלו בכך לפני שאתם ממשיכים הלאה לשאר פעילויות היום.

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content