עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

טכניקת 16 היאנות

פרה אג'אן עופר
06/02/2018

לא מעט פעמים נשאלתי בקשר לתפקידם של שלושת החלקים בתרגול בטכניקה של 16 היאנות, שהם קידה קשובה, הליכת מדיטציה וישיבת מדיטציה. ברוב המקרים אנחנו יודעים שמדיטציה מבצעים בישיבה בלבד ואיננו מודעים לטיבם ואיכותם של התרגילים האחרים.

בשיחה זו ברצוני להבהיר את חשיבותם ואת תפקידם של שלושת התרגילים לפי הסדר שבו אנחנו מבצעים אותם.

אחד התפקידים של הקידה הקשובה, שהיא התרגיל הראשון, הוא recalling the mindfulness או בעברית קריאה לקשב או היזכרות בקשב. לדוגמה, אם עכשיו חזרנו מקניות או מעבודה וברצוננו להתחיל לתרגל, התודעה שלנו עסוקה בקניות או בעבודה או בפעולות אחרות שעשינו לפני כן. ברגע שאנחנו מבצעים את הקידה הקשובה, אנחנו מאפשרים לתודעה שלנו להיות כאן ועכשיו, בדומה לקוף שרגיל לקפוץ ובעזרת חבל אנחנו מושכים אותו ומניחים על ענף שעליו אנחנו רוצים שיישב.

איכות נוספת שיש לקידה הקשובה היא פיתוח תשומת לב לפעולות הידיים. היא מאפשרת לנו להתבונן ולבנות תשומת לב בזמן שאנחנו מניעים את הידיים, וכך בעתיד בזמן שנקליד במקלדת או נכתוב או נסובב את ההגה ברכב התודעה תהיה מורגלת לתשומת לב לפעולות הידיים האלו.

לאחר מכן אנו עוברים לבצע את הליכת המדיטציה. הליכת המדיטציה מפתחת חמישה דברים שישיבת מדיטציה לא בהכרח מפתחת אותם:

 1הליכת מדיטציה בונה ומעלה אצלנו את האנרגיה ואת המאמץ הפיזיים והמנטאליים. אם בשעה בה יש לנו נטייה ליפול לעייפות ועצלנות נבצע הליכת מדיטציה, יעלו בנו האנרגיה והמאמץ להמשיך לתרגל. לדוגמה, עוזרו של הבודהה, מהמוגלנה, שניחן בכוחות ריכוז על-טבעיים, סבל מעייפות ועצלנות בשעה שישב לתרגל מדיטציה באחד הלילות. כשהוא שאל את הבודהה מה לעשות, יעץ לו הבודהה לעבור להליכת מדיטציה.


2. הליכת המדיטציה מכשירה אותנו ללכת מרחקים ארוכים מבחינה פיזית ומנטאלית ובונה אצלנו סבלנות. אנשים שמטיילים ומטפסים על הרים מדווחים שהטיולים והטיפוסים נעשו יותר קלים ופשוטים מאז שהתחילו לתרגל מדיטציה בהליכה.


3. מדיטציה בהליכה מעלה את הריכוז ואת הקשב.


4. מדיטציה בהליכה משפרת תהליכים פיזיים בגוף, כגון מחזור הדם ומערכת העיכול. אפשר לראות שאנשים שמבלים את רוב היום בישיבה מתחילים להשמין ומתפתחות אצלם בעיות במערכת העיכול.


5. מדיטציה בהליכה יוצרת ריפויים פיזיים בגוף: במערכת העיכול, במחזור הדם, בפרקים, בעצמות ועוד.

לאחר הליכת מדיטציה אנחנו עוברים לישיבת מדיטציה בה הגוף נמצא ללא תנועה ומופחתות האינפורמציות שמתקבלות דרך החושים, כגון ראייה. בכך אנו מאפשרים לתובנות ברמות שונות להתפתח.

יש לציין ששלושת התרגילים תומכים אחד בשני כמו מדרגות, ולכן יש חשיבות לבצע אותם בסדר שציינתי. כמו כן, רצוי שזמן ההליכה יהיה זהה לזמן הישיבה לצורך איזון פיזי ומנטאלי.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content