עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

האדמה הפורייה של הסנגהה

תיק נהאט האן
06/02/2018
www.tricycle.com/insights-and-outtakes/fertile-soil-sangha
תרגום: ורד כספי

תיק נהאט האן הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות תיק נהאט האן הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב- 1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת הבודהיזם המעורב. הקים בתחילת שנות השישים את בית הספר לנוער עבור שירות חברתי שהכשיר את תלמידיו לשקם כפרים שהופצצו במלחמת וייטנאם, והיה מועמד לפרס נובל לשלום.

לאחר שנאסרה חזרתו לוייטנאם, תיק נהאט האן מצא מקלט בצרפת, שם הקים את קהילת המדיטציה פלאם וילאג’. במהלך שנות פעילותו הוא לימד, כתב והנחה ריטריטים ברחבי העולם בנושא ‘אומנות החיים בתשומת לב’. הוא פרסם למעלה מ-85 כותרים – ספרים, שירים ותפילות. בשנת 2018, כשבריאותו הדרדרה, הוא ביקש לחזור למנזר הבית שלו בוייטנאם, שם שהה עד יום מותו ב-22.01.2022 בגיל 95.

***

לפני 2,500 שנה, שקיאמוני בודהה הצהיר שהבודהה הבא ייקרא “מייטרי”, “הבודהה של האהבה”. אני חושב שבודהה מייטרי יהיה קהילה ולא רק אדם פרטי. קהילה טובה נחוצה כדי לעזור לנו לעמוד בפני הדרכים השליליות של זמננו. חיים תוך תשומת לב מגנים עלינו ועוזרים לנו ללכת בדרך השלום. עם תמיכת חברינו לתירגול, יש סיכוי לשלום.

אם יש לך סנגהה תומכת, יקל עליך להזין את הבודהיצ’יטה שלך, את זרעי ההארה. אם אין לך אף אחד אשר מבין אותך, אשר מעודד אותך בתרגול של חיי הדהרמה, הרצון שלך לתרגל עלול לקמול. הסנגהה שלך – משפחה, חברים, ועמיתים לתרגול – היא הקרקע, ואתה הזרע. לא משנה כמה נמרץ הוא הזרע, אם האדמה אינה מספקת הזנה, הזרע שלך ימות. סנגהה טובה היא חיונית לתרגול. בבקשה מצא סנגהה טובה, או סייע ביצירה של סנגהה כזו.

בודהה, דהרמה וסנגהה הם שלושה יהלומים יקרי ערך בבודהיזם, והחשוב שבהם הוא הסנגהה. הסנגהה מכילה את הבודהה והדהרמה. מורה טוב הוא חשוב, אבל אחיות ואחים לתרגול הם המרכיב העיקרי להצלחה. אינך יכול להשיג הארה על ידי נעילת עצמך בחדר. טרנספורמציה היא אפשרית רק כאשר אתה במגע. כאשר אתה נוגע באדמה, אתה יכול להרגיש את יציבות האדמה ולהרגיש בטוח. כאשר אתה מבחין ביציבות אור השמש, האויר והעצים, אתה יודע שאתה יכול לסמוך על השמש שתזרח מדי יום, ועל האויר והעצים שיהיו שם. כאשר אתה בונה בית, אתה בונה אותו על קרקע מוצקה. עליך לבחור חברים לתרגול שהם יציבים, שאתה יכול לסמוך עליהם.

מציאת מחסה בסנגהה משמעותה שאתה שם את אמונך בקהילה של חברים רציניים אשר מתרגלים תשומת לב ביחד. אינך צריך לתרגל באופן אינטנסיבי – עצם היותך בסנגהה בה אנשים הם שמחים, חיים עמוקות את הרגעים של ימיהם, היא מספיקה. הדרך בה כל אחד מהאנשים יושב, הולך, אוכל, עובד ומחייך, היא מקור להשראה, והטרנספורמציה קורית ללא מאמץ. אם אדם מוטרד מושם בסנגהה טובה, עצם היותו בה מספיקה בכדי להביא לטרנספורמציה. אני מקווה שקהילות של תרגול במערב יארגנו את עצמן כמשפחות. בסנגהות אסייתיות אנו פונים זה לזה כ”אח לדהרמה”, “אחות לדהרמה”, “דודה לדהרמה”, או “דוד לדהרמה”, ואנו קוראים למורה שלנו “אב דהרמה” או “אם דהרמה”. קהילת תרגול זקוקה לסוג זה של אחווה משפחתית כדי להזין את התרגול.

אם יש לך סנגהה שהיא שמחה, מלאת חיים בשאיפתה לתרגל ולעזור, אתה תבשיל כבודהיסאטווה. אני תמיד מספר לנזירים, לנזירות ולמתרגלים החילוניים בפלאם ווילאג’ שאם הם רוצים להצליח בתרגול, הם צריכים למצוא דרכים לחיות בהרמוניה זה עם זה, אפילו עם אלה שהם קשים ומורכבים. אם הם אינם מצליחים בסנגהה, איך יצליחו מחוצה לה? להפוך לנזיר או לנזירה אינו רק דבר שבין תלמיד ומורה. זה כולל את כולם. להשיג “כן” מכל אחד ואחת בסנגהה הוא חותם דהרמה אמיתי.

 

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content