עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

מריט ומטא

פרה אג'אן עופר
06/02/2018

היום התבקשתי לדבר על המושג מריט.

ברצוני לעשות זאת על ידי שימת דגש על השוני והמשותף בין שני המושגים: מריט ומטא, שלעתים נדמה לנו שהמשמעות של שניהם זהה.

המושג מריט הוא מן השפה האנגלית (MERIT) ומשמעותו בעברית: זכות, מעלה, סגולה, צדקה, זיכיון, מצווה או מעשה טוב. ובשפת פאליPUNNA  . והכוונה היא לפעולות שדרכן התודעה שלנו נעשית שקטה, רגועה, שלווה ושמחה.

הפוך למריט זה דימריט, שאלו הן פעולות הפוגעות בעצמנו ובאחרים ותפישה מוטעית שפעולות רעות לא מובילות לתוצאות רעות. בעקיבותן התודעה נעשית חסרת מנוחה עם האשמות וחרטות. המריט והדימריט הינן פעולות (קארמה) שאנו מבצעים. וישנן עשר פעולות שנחשבות כמריט:

1. דאנה – נתינת דברים, אוכל, תרופות, ביגוד, לינה.

2. לקיחת מצוות או התכוונות לשמירה על כללי המוסר.

3. תרגול מדיטציה ופיתוח התודעה.

4. כיבוד המבוגר ואת מי  שראוי לכבדו.

5. לשרת ולעזור לאחרים.

6. לשתף ולחלוק את המריט שלנו עם אחרים.

7. להשתתף ולשמוח במריט שאחרים עשו.

8. להקשיב לדארמה.

9. ללמד אחרים.

10. להחזיק בהבנה נכונה כלפי קארמה וארבע האמיתות הנאצלות.

מטא (METTA) לעומת זאת היא מילה בפאלי שמשמעותה באנגלית LOVING KINDNESS  ובעברית: אהבה חומלת, אהבה חסרת גבולות או אהבה ללא תנאים.

מטא היא אחת מארבעת “משכני האלים” (ברהמה ויארה עליהם דיברנו בעבר), היא אחד מחמישים ושניים המצבים המנטאליים או התבניות המנטאליות (SANKHARA), והיא גם רצון או כוח רצון שמניע אותנו לפעול (כמו: כעס, פחד, תאווה, תבונה, חמלה, נדיבות ועוד…)

המטא היא הכוונה או המניע של האופן בו אנו פועלים עם הסביבה בגוף, בדיבור ובמחשבה והביטוי שלה יהיה במילה טובה שנאמר, בחיוך עם שמחה ובאהבה שנפגין כלפי הזולת.

כשאנו שולחים מטא אנו משתמשים באנרגיה הטובה שצברנו בעזרת פעולות המריט השונות שהקנו לנו שקט נפשי, רוגע ושלווה, ואנו מפנים אותה אלינו ואל אחרים לצורך העצמת הבריאות, השמחה, החיים הארוכים וההצלחה.

באנלוגיה, מריט זה כמו האנרגיה והחשמל בו אנו טוענים את מצבר המכונית, והמטא היא נסיעתה ופעולתה של המכונית.

כפי שאתם יכולים להבחין, בין המריט והמטא קיים קשר ישיר למרות שאלו הם שני מושגים שונים.

אני מאחל לכל אחד ואחת מכם שגם המריט וגם המטא שבכם יגדלו ויהוו עבורכם תנאי לאושר האמיתי- קרי נירוונה.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

“דילמת הרועה” – על הגנה העצמית ושימוש בכוח במסורות הבודהיסטיות

לומד, מלמד ומתרגל בודהיזם טיבטי, מאהמודרה ודזוגצ’ן, תלמידו של קרמה צ’גמה רינפוצ’ה וסנגטרול רינפוצ’ה – שושלת הקגיו. מייסד MEDITATION FACTORY, מרכז בודהיסטי לתרגול ולימוד בהרצליה.   *** הגנה עצמית היא […]

שלמה בזם
library image

לקום מהשבעה

מתרגל, ופוסע על הדרך מאז 1997 במסורת הוויפסנא והבודהיזם הטיבטי. חוקר דהרמה בת-זמננו, דהרמה מעורבת חברתית ואת המפגש בין ההגות הבודהיסטית לפילוסופיה המערבית. עבודת הדוקטורט שלו מציעה תפיסה חינוכית דיאלוגית […]

אסף סטי אל-בר
library image

רוחניות בזמן מלחמה – מהסבל אל החופש

מורה לווִיפַּסַנַא, מיינדפולנס ודהרמה. מלמדת בארץ ובעולם משנת 2004. למדה ותרגלה עם מורים ידועים ברחבי העולם במסורת הוויפאסנא הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. שהתה תקופות ארוכות במזרח ובמערב במנזרים ובמרכזי מדיטציה, […]

לילה קמחי
library image

יותר מדי עכשיו

פרופסור אמריטוס ללימודי יפן וזן בודהיזם באוניברסיטת תל אביב ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא בודהיזם וזן בודהיזם. הקים במשותף עם הפסיכולוג נחי אלון את ‘פסיכו-דהרמה’ – מרכז לאימון וליישום […]

יעקב רז
library image
Skip to content