עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

מזל טוב מול מזל רע

פרה אג'אן עופר
09/09/2021

מזל טוב – ברכה השגורה בפינו בימי הולדת, אירועים שונים ואף בשליחת מטא, איחול אשר מאחוריו הרצון להיפגש במזל טוב ולא להיתקל במזל רע. גם בתקופתו של הבודהה, לפני 2500 שנה, ביקשו האנשים לעצמם מזל (“מאנגלה” בפאלי) והדעות כיצד יבוא אותו מזל טוב היו שונות ומגוונות. מספרים כי באותה תקופה בעיר ואסאלי אשר בהודו החלו אנשים מתווכחים בלהט מה הדבר אשר מביא לבני אדם ושאר היצורים מזל טוב; חמסה, פרסות סוסים, מראות טומני עתידות (אירועים, צבעים, פרחים), צלילים וכו’… כך התחלקה העיר בינה לבין עצמה בוויכוח ארוך לגבי איזו חוויה מביאה מזל טוב.

בסופו של דבר פנה מישהו אל הבודהה לשאול בעצתו- מה מביא מאנגלה (מזל טוב). תשובת הבודהה הייתה קצרה וברורה: מזל טוב אינו דבר המגיע מהחושים. הוא לא אלמנט שאדם רואה, שומע, מריח או טועם. מזל טוב הוא נגזרת לאופן פעולותינו בחיים. וכך מנה הבודהה 38 אלמנטים שבזכותם יזכה אדם (או כל יצור) במזל או עתיד טוב יותר:

הימנעות מחברה לא טובה או חבירה לטיפש, חבירה לחכם, כיבוד של זה הראוי לכבד, שהייה במקומות נכונים, המריט שנצבר עד כה, נחישות ואנרגיה לעשות טוב ולהגיע לטוב, חינוך ולימוד מקצוע, שמירה על חוקי המוסר והמקום, דיבור נכון, טיפול וכיבוד ההורים, דאגה לבן/ בת הזוג, דאגה לילדים, אורך חיים נכון, נתינה, שמירה על עשרת המעשים הלא פוגעים, עזרה לחברים ולקרובים, עשיית פעולות שלא יגררו האשמה, הימנעות מסיפוק בעשיית רע, הימנעות מעשיית רע, הימנעות מאלכוהול וסמים, חריצות בהליכה בדרך (המעשים טובים, התרגול, המצוות), כיבוד והכרת תודה לבכירים, למבוגרים ולעושי החסד, צניעות ורוך, אסירות תודה, הקשבה לדהרמה דרך קבע, סבלנות, פתיחות לעצות, פגישה בנזיר ולימוד דהרמה, שיחה על דהרמה עם אדם אחר, סגפנות- תרגול אינטנסיבי והתגברות על מכשולים, חיי קודש- נזירות והליכה בדרך הנאצלת בעלת שמונה הנתיבים, הבנת ארבע האמיתות הגדולות, הגעה לנירוונה, עמידה איתנה אל מול הלוקה-דהמה, הימנעות מצער אל מול הלוקה-דהמה, היות אדם יציב ונקי מזיהומים, היות אדם שתודעתו בטוחה.

אני מאחל לכולכם שגם אתם תוכלו לפתח ולמצוא את 38 האלמנטים הנ”ל ושתזכו למזל טוב בחיים.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content