עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

טכניקת 16 היאנות

פרה אג'אן עופר
02/06/2018

לא מעט פעמים נשאלתי בקשר לתפקידם של שלושת החלקים בתרגול בטכניקה של 16 היאנות, שהם קידה קשובה, הליכת מדיטציה וישיבת מדיטציה. ברוב המקרים אנחנו יודעים שמדיטציה מבצעים בישיבה בלבד ואיננו מודעים לטיבם ואיכותם של התרגילים האחרים.

בשיחה זו ברצוני להבהיר את חשיבותם ואת תפקידם של שלושת התרגילים לפי הסדר שבו אנחנו מבצעים אותם.

אחד התפקידים של הקידה הקשובה, שהיא התרגיל הראשון, הוא recalling the mindfulness או בעברית קריאה לקשב או היזכרות בקשב. לדוגמה, אם עכשיו חזרנו מקניות או מעבודה וברצוננו להתחיל לתרגל, התודעה שלנו עסוקה בקניות או בעבודה או בפעולות אחרות שעשינו לפני כן. ברגע שאנחנו מבצעים את הקידה הקשובה, אנחנו מאפשרים לתודעה שלנו להיות כאן ועכשיו, בדומה לקוף שרגיל לקפוץ ובעזרת חבל אנחנו מושכים אותו ומניחים על ענף שעליו אנחנו רוצים שיישב.

איכות נוספת שיש לקידה הקשובה היא פיתוח תשומת לב לפעולות הידיים. היא מאפשרת לנו להתבונן ולבנות תשומת לב בזמן שאנחנו מניעים את הידיים, וכך בעתיד בזמן שנקליד במקלדת או נכתוב או נסובב את ההגה ברכב התודעה תהיה מורגלת לתשומת לב לפעולות הידיים האלו.

לאחר מכן אנו עוברים לבצע את הליכת המדיטציה. הליכת המדיטציה מפתחת חמישה דברים שישיבת מדיטציה לא בהכרח מפתחת אותם:

 1הליכת מדיטציה בונה ומעלה אצלנו את האנרגיה ואת המאמץ הפיזיים והמנטאליים. אם בשעה בה יש לנו נטייה ליפול לעייפות ועצלנות נבצע הליכת מדיטציה, יעלו בנו האנרגיה והמאמץ להמשיך לתרגל. לדוגמה, עוזרו של הבודהה, מהמוגלנה, שניחן בכוחות ריכוז על-טבעיים, סבל מעייפות ועצלנות בשעה שישב לתרגל מדיטציה באחד הלילות. כשהוא שאל את הבודהה מה לעשות, יעץ לו הבודהה לעבור להליכת מדיטציה.


2. הליכת המדיטציה מכשירה אותנו ללכת מרחקים ארוכים מבחינה פיזית ומנטאלית ובונה אצלנו סבלנות. אנשים שמטיילים ומטפסים על הרים מדווחים שהטיולים והטיפוסים נעשו יותר קלים ופשוטים מאז שהתחילו לתרגל מדיטציה בהליכה.


3. מדיטציה בהליכה מעלה את הריכוז ואת הקשב.


4. מדיטציה בהליכה משפרת תהליכים פיזיים בגוף, כגון מחזור הדם ומערכת העיכול. אפשר לראות שאנשים שמבלים את רוב היום בישיבה מתחילים להשמין ומתפתחות אצלם בעיות במערכת העיכול.


5. מדיטציה בהליכה יוצרת ריפויים פיזיים בגוף: במערכת העיכול, במחזור הדם, בפרקים, בעצמות ועוד.

לאחר הליכת מדיטציה אנחנו עוברים לישיבת מדיטציה בה הגוף נמצא ללא תנועה ומופחתות האינפורמציות שמתקבלות דרך החושים, כגון ראייה. בכך אנו מאפשרים לתובנות ברמות שונות להתפתח.

יש לציין ששלושת התרגילים תומכים אחד בשני כמו מדרגות, ולכן יש חשיבות לבצע אותם בסדר שציינתי. כמו כן, רצוי שזמן ההליכה יהיה זהה לזמן הישיבה לצורך איזון פיזי ומנטאלי.

avatar

פרה (נזיר) אג’אהן (מורה) עופר מתרגל מדיטציית ויפאסנה במנזר וואט למפנג ווט צ’ום טונג בתאילנד תחת הדרכתו של אג’אן טונג סיראמנגלו ותאנת צ’ינדפורן.

מאז שנת 2005 פרה אג’אהן עופר מלמד בארץ. בנוסף הוא משמש כנזיר ומורה במקדש בודהיסטי ליד פרנקפורט ובמרכז הויפאסנה דהמהצ’ירי ליד מינכן גרמניה ומלמד במקומות שונים בעולם.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content