עגלת הקניות

0
סה"כ עלות המוצרים

השלמות של הנדיבות: הרהורים ותרגולים (דאנה פארמיטה)

גיל פרונסדל
06/01/2021
https://media.audiodharma.org/documents/GenerosityReflectionsExercises.pdf
תרגום: אילת ירון

גיל פרונסדל (Gil Fronsdal) הוא המורה הבכיר ב-Insight Meditation Center ברדווד סיטי, קליפורניה. הוא מתרגל ויפסנא וזן, באסיה ובארה”ב, מאז 1975. הוא היה נזיר במסורת התהרוואדה בבורמה, ומאוחר יותר הוסמך ככומר זן. הוא בעל תואר דוקטור בלימודי דת מאוניברסיטת סטנפורד, ומחברם של ספרים ומאמרים רבים. 

* * *

ההרהורים והתרגולים שלפניכם מוצעים כדרכים להתבונן ולחקור את השלמות הראשונה, נדיבות. כדי להעשיר גם את החשיבה וגם את האימון אפשר לדון בהם עם חברים, עם מתרגלים אחרים, עם זרים או עם שותף לדרך.

דרך יעילה לעסוק בנושאים שמוצע לעיין בהם ובשאלות היא לשהות עם כל אחד מהם במשך ימים אחדים, אולי לחזור ולקרוא אותם שוב ושוב כדי לראות אם עלו בכם הבנות חדשות בקריאה

נושאים לחקירה

  1. את עמדותינו כלפי נדיבות מַתנה לעתים קרובות הדרך שבה נתפסה ובאה לידי ביטוי במשפחה שלנו ובתרבות שבה גדלנו. הקדישו זמן לבחון אם וכיצד ההתניה הזאת השפיעה עליכם. אילו השפעות הקשורות בהתפתחותכם עיצבו את יחסכם לנדיבות? אם תוכלו, דברו עם בני המשפחה הקרובה כדי שיסייעו לכם להבין כיצד התייחסו במשפחתכם לנדיבות. אולי תוכלו לדבר גם עם מישהו מרקע תרבותי דומה כדי לחקור את גישתה של התרבות לנדיבות.
  2. אילו אמונות מונעות מכם לרצות להיות נדיבים ואילו אמונות בולמות את הדחף לנהוג בנדיבות? הקדשו זמן להרהר בתקפותן ובתועלתן של אמונות אלה. מהן הדרכים ההולמות לגבור על המגבלות שמטילות עליכם אמונותיכם?
  3. הקדישו זמן רב לחשוב כיצד נדיבותכם כלפי אחרים מיטיבה איתכם. בעת שאתם מהרהרים ודנים בנושא זה גם עם אחרים, עִרכו רשימה של היתרונות שיש בה.
  4. התבוננו  בגישותיכם, באמונותיכם וברגשותיכם כשאתם המקבלים, כשאחרים נוהגים כלפיכם בנדיבות. הקדישו זמן לחשוב כיצד אתם יכולים להיות מקבלים נדיבים.

תרגולים

  1. במהלך החודש הקרוב, מִצאו ארבע הזדמנויות להביא איזה דבר מאכל (חטיף טעים, למשל) לחלוק עם אחרים שלא ציפו לזה מכם. שימו לב להשפעה שיש לנתינה זו עליכם ועל מי שקיבלו.
  2. במהלך החודש הקרוב, מצאו ארבע הזדמנויות לתת משהו באופן אנונימי לאדם שיש לכם קשר ישיר איתו. שימו לב למחשבותיכם ולרגשותיכם כשאתם שוקלים לעשות זאת, בזמן שאתם עושים זאת ולאחר מעשה.
  3. במהלך החודש הקרוב, מצאו הזדמנות לעשות משהו נדיב שיש בו משום אתגר או חריגה מהדרך הרגילה שלכם. פעלו לפי רצונכם, ובדקו מה אתם חושבים ומרגישים לפני, במהלך ולאחר מעשה.

פריטים נוספים

להיתמך על-ידי השלמות של המוסר (שִׁילַה פראמיטה)

קתרין ראטליף (Kathy Ratliffe) היא מנחת דהרמה בסנגהת היהלום, במרכז הזן בפאלולו, הונולולו.   ***   ישראלים רבים חווים מערבולת רגשות לנוכח מדיניות הממשלה. רבים יוצאים לרחובות כדי למחות. המחאה […]

קתרין ראטליף
library image

קריאה למצפון

בהיקהו בודהי הוא נזיר ומלומד בודהיסטי יליד ניו יורק, ארה״ב. בהכשרתו האקדמית הוא בעל תואר ד״ר לפילוסופיה. הוא הוסמך לנזירות מלאה בשנת 1973 בסרי לנקה, שם שהה 24 שנים, וכעת […]

בהיקהו בודהי
library image

מתוך הספר זן ואמנות הצלת הפלנטה

06/29/2023

תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא אחד ממורי הזן היותר מוכרים ומוערכים כיום בעולם. משורר, פעיל שלום וזכויות אדם. נולד במרכז וייטנאם ב-1926, הצטרף למנזר בגיל 16. ממייסדי תנועת […]

תיק נהאט האן
library image
Skip to content