קורסים סדנאות וריטריטים

קבוצות תרגול ולימוד קבועות

מבורות לבהירות - סדנת שבת עם אילן לוטנברג

  • תאריך: 24.03.18 10:00
  • תאריך סיום: 24.03.18 17:00
  • מרצה: אילן לוטנברג
  • ארגן: תובנה
  • מקום האירוע: גבעת הדהרמה, בית חנן
  • מספר מקומות פנויים:  
  • מספר מפגשים:1
מבורות לבהירות
סדנת שבת עם אילן לוטנברג
יום שבת, 24.3.18
10:00-17:00 (התכנסות ב-9:30)
ב"גבעת הדהרמה", מושב בית חנן
* * *
כבני אנוש, החוויה הבסיסית של כולנו זהה; כאשר דבר מה נודע לנו באמצעות אחד מחושינו, רגע של מגע נולד – אצל האדם הסובל ואצל הבודהה הער. מכאן ואילך אנחנו מתחילים להיפרד – כאשר הרגע הזה נגוע בבורות ולא נחווה כפי שהוא, מתחיל מעגל הסבל לנוע. אנחנו אוהבים או דוחים את הרגע הזה, משתוקקים לשמר אותו או לברוח ממנו, נשאבים לתוכו ושואבים את הזהות שלנו מהאופן שבו אנו חווים אותו – כך נולד האני הסובל; כך נולדת דוקהה.
האימון הבודהיסטי מציע לנו דרך אחרת, שונה בתכלית, רדיקלית ומטלטלת, לפגוש את העולם ואת עצמנו. כאשר אנחנו מוכנים, ולו לרגע, לעצור, להרפות, לשמוט ולוותר על ההתניה העמוקה והלא מודעת הזו – לרדוף אחר הנעים ולהימלט מפני הלא נעים – הרגע הזה כבר מואר באור הבהיר של הנוכחות, תשומת הלב, המודעות. אנחנו יכולים לראותו כפי שהוא – רק רגע של תחושה, של מחשבה, של תפיסה, של רגש. לא אני, לא שלי. מופיע וחולף כמו כל תופעה אחרת. כך חדל האני הסובל; כך פוסקת דוקהה.
בסדנא זו נחקור את התהליכים האלה בחיינו, ונלמד כיצד מציעה לנו הדרך הבודהיסטית לפתח את היכולת לראות בבהירות כל רגע כפי שהוא, ראייה משחררת. כיצד לא להימנע, לא להכחיש, לא להדחיק, אלא לפגוש נכוחה גם את הרגעים הקשים והמכאיבים בחיינו – עם לב פתוח, וללא סבל.  
השבת תכלול פרקי זמן של מדיטציה מונחית, שיחות דהרמה ולימוד בקבוצה.                   
הסדנא מתאימה לבעלי נסיון ולחסרי נסיון כאחד.
* * *
על המורה:
אילן לוטנברג– מורה ומחנך במקצועו. מ-1996 החל ללמוד ולתרגל את הדרך הבודהיסטית. ממתרגמי הספרים "קץ הזמן" מאת קרישנמורטי, "מה שלימד הבודהה" מאת ואלפולה ראהולה, ו"סמא סטי" מאת פאיוטו. ממקימי אתר "בודהיזם בישראל" ומיוזמי תכנית "שבילים רבים דהרמה אחת".                                 אילן מלמד בודהיזם ומדיטציה במסגרות שונות. גישתו משלבת לימוד מעמיק של המקורות בשילוב התרגול המדיטטיבי ויישומיו המעשיים כאימון יום-יומי ודרך חיים המובילה לערות ולחופש.
הרשמה לרשימת התפוצה וקבלת כתב העת ועדכונים

הרשמה לפעילויות
כמו שסוחר הנוסע בשיירה קטנה עם סחורות רבות ירחק מדרך מסוכנת.
כמו שאדם הרוצה לחיות ירחק מרעל, כך על אדם להתרחק מרוע.
(דְּהַּמָּפָּדָּה 123 )